Konjestif Kalp Yetmezliği Tedavisinde Önemli Noktalar

CHF tedavisinin hastalığı tedavi etmediğini ancak semptomları hafifleterek köpeğinizin normal bir hayat sürmesine yardımcı olacağını unutmayın.

Veteriner hekiminiz aşağıdaki bir veya daha fazla tedavi prosedürünü önerebilir:

  • İdrar sökücüler (diüretikler): Karın ve akciğerlerdeki fazla sıvının vücuttan uzaklaştırılması için kullanılan ilaçlardır.
  • ACE İnhibitörleri: Genellikle hipertansiyon ve kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan ve daralan damarları açan bir ilaç grubudur.
  • Inodilatörler: Köpeğinizin zayıflamış olan kalbinin iş yükünü azaltarak hem daralan damarları açan hem de miyokardiyal (kalp kası) kasılmayı artıran ilaç gurubudur.

Diğer taraftan, veteriner hekiminizin tedavi amacı ile önerebileceği pek çok ilaç olabilir. Bunlar köpeğinizin spesifik ihtiyaçları ile ilgilidir. Veteriner hekiminiz aynı zamanda istenilen ayarlamaların yapıldığından emin olmak için köpeğinizin tedavisini yakından takip edecektir. Özellikle tedavinin ilk birkaç gününde köpeğinizin aktivitesinde ve davranışında fark ettiğinizin bir değişiklik olur ise lütfen veteriner hekimininize bilgi veriniz.